Udržitelné podnikání je trendem, kterému se do budoucna nevyhne nikdo z nás. V souvislosti s tím, se nejčastěji uvádí pojem jako uhlíková stopa. Stanovit, jak moc planetu zatěžujeme svojí každodenní činností, když denně jezdíme autem, elektřinou si vyhříváme bazén a topíme v kamnech na pevná paliva, není složité.
„Uhlíková stopa se počítá jednoduše, pomocí emisního faktoru, který každoročně vydává ministerstvo průmyslu a obchodu. Jen pro představu jedna megawatthodina představuje zhruba 400 kilogramů uhlíkové stopy,“ říká v podcastu Jan Zvěřina, spoluzakladatel firmy Green0meter.
Ta byla vybrána do akceleračního programu Start it banky ČSOB, jehož šéfka Zuzana Paulovics byla druhým hostem společného podcastu. „Byli jsme první banka, která v červnu 2021 přestala financovat uhelný průmysl. Na jaře jsme se rozhodli vypsat „zelenou“ výzvu pro start-upy, které mají pozitivní dopad na udržitelnost. Green0meter byl jeden ze šesti start-upů, který nás zaujal.“
Už příští rok budou mít velké firmy povinnost si svoji uhlíkovou stopu měřit, ty menší zřejmě o dva roky později. „Přemýšleli jsme jak reálně pomoci planetě. Nejdříve jsme vysazovali stromky a změříme kolik „sežere“ oxidu uhličitého a následně vydáme certifikáty firmám, které mají problém s uhlíkovou stopou. Jenže jsme zjistili, že spousta firem ani neví, jakou ji mají, což nás přivedlo ke zrodu našeho podnikání,“ popisuje zrod firmy Zvěřina.
GreenOmeter poskytuje firmám platformu, která na základě podnikem zadaných údaje, plně automaticky vypočítá uhlíkovou stopu, navíc vše proběhne v řádu minut. V podcastu dále zazní témata k budoucnosti udržitelnosti a měření uhlíkové stopy, start-upech
DALŠÍ PODCASTY PEAK.CZ
Václav Pavlečka (Disraptors): Češi se stávají tvůrci špičkových technologických produktů, už nejsme „IT montovnou“
Radek Škoda: Česko má elektřiny nadbytek a není důvod pro to, aby byla dražší. Stačí ji nevyvážet
Lukáš Sedláček: Inovujte, dělat něco neefektivně je v dnešní době blbost